Mednarodna izmenjava za namen poučevanja na Balikesir University, Engineering Faculty, Turčija

2. 12. – 6. 12. 2024

Sodelovanje v okviru programa ERASMUS+ je omogočilo tesnejše povezovanje med Fakulteto za industrijski inženiring Novo mesto in Univerzo Balikesir v Turčiji ter ustvarilo trdne temelje za nadaljnje sodelovanje. Ta izjemna priložnost je omogočila ne samo poglobljeno izmenjavo znanja in idej, temveč tudi odpiranje novih možnosti za partnerstvo na pedagoškem in raziskovalnem področju.

Program mi je ponudil dragocene vpoglede v pedagoške prakse in mi omogočil boljše razumevanje izobraževalnih in raziskovalnih procesov na partnerski univerzi. Obenem sem pridobil širši pogled na izzive in priložnosti, ki se pojavljajo v različnih akademskih okoljih, kar mi bo omogočilo bolj učinkovito prilagajanje in implementacijo novih pristopov v domačem okolju.

V času izmenjave sem izvedel predavanja, ki so temeljila na Teoriji omejitev (TOC), pri čemer sem poudaril njeno uporabnost pri reševanju kompleksnih izzivov v projektih in procesih. Predavanja so bila zelo dobro sprejeta med udeleženci, kar je spodbudilo številne konstruktivne razprave.

Ob zaključku bi se rad iskreno zahvalil ERASMUS+ pisarni na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto za njihovo strokovno podporo ter kolegom na Univerzi Balikesir za njihovo gostoljubnost in aktivno sodelovanje.

S spoštovanjem, dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto.

Mednarodna izmenjava za namen študija na Škoda AUTO University, Mlada Boleslav, Češka

9. 9. – 13. 9. 2024

V okviru Erasmus+ programa sva se s sošolcem udeležila BIP (Blended Intensive Program) izmenjave na Češkem. Gostiteljica izmenjave je bila Škoda Auto University, program pa je bil osredotočen na izboljšanje zdravja na delovnem mestu za Škodine zaposlene s pomočjo biohackinga. Izmenjava je potekala od 7. septembra do 14. septembra 2024. Pot na Češko sva začela v soboto, 7. septembra 2024, ko sva z enim avtomobilom prispela v Mladi Boleslav. Tam naju je že čakala namestitev v hotelu. Organizatorji izmenjave so poskrbeli za vse potrebno, kar nama je omogočilo nemoteno vključitev v program že prvi dan.

Predavanja in delo na projektu so potekali vsak dan od ponedeljka do petka, med 8.45 in 15.45. Popoldnevi so bili namenjeni prostemu času in socialnim aktivnostim, ki so jih organizirali gostitelji. Program je bil sestavljen iz predavanj in praktičnega dela na projektu.

Prvi dan smo pričeli s predavanji in uvodom v projekt. Sledilo je bolj poglobljeno spoznavanje projekta na dejanskem mestu, kjer bo projekt implementiran, v novih Škodinih poslovnih prostorih (HQ). Zaposleni so nam predstavili projekt in nas popeljali po novi zgradbi. Zvečer je sledila večerja dobrodošlice, ki jo je za tuje študente organizirala gostiteljica v restavraciji Šalanda. Torek se je začel s predavanji in nadaljeval z delom na projektu. Za ta dan ni bilo organiziranih posebnih socialnih aktivnosti, tako da sva popoldne preživela po lastni izbiri. V sredo je v dopoldanskem času potekalo predavanje in delo na projektu. Vodje projekta so opravili pregled napredka in podali povratne informacije. Popoldan je bil organiziran ogled pivovarne Svijany, kjer smo imeli tudi večerjo. V četrtek so se predavanja in delo na projektu nadaljevali. Popoldne smo obiskali Škodin muzej, kjer smo imeli voden ogled. Zvečer smo se z ostalimi študenti pomerili v bowlingu. Zadnji dan za delo na projektu je bil še posebej pomemben, saj smo ob 13. uri predstavili svoje projekte vodilni skupini iz Škode in profesorjem. Po predstavitvah je sledila podelitev diplom. Čeprav popoldne ni bilo organiziranih socialnih aktivnosti, smo se v prijateljskem vzdušju poslovili od BIP programa v tamkajšnji restavraciji.

Na pot proti domu sva se odpravila v soboto zjutraj, 14. septembra. Kljub neprijetnemu vremenu sva varno prispela na cilj. Celotna izmenjava je bila za naju izjemna izkušnja. Uživala sva v programu, predavanjih in številnih socialnih aktivnostih. Še posebej nama je bil všeč praktičen pristop k delu na projektu ter možnost sodelovanja z mednarodnimi študenti. Veseliva se prihodnjih izmenjav in nadaljnjega sodelovanja v okviru BIP programa.

“We are looking forward to next BIP.”

Študenta na visokošolskem strokovnem študijskem programu

Mednarodna izmenjava za namen poučevanja na Neapolis University Pafos, Ciper

21. 6.. – 28. 6. 2024

Priprave in izvajanje ERASMUS+ mobilnosti na School of Economics, Business, and Computer Science, Neapolis University Pafos, Cyprus, so bile osredotočene na vzpostavitev temeljev za bodoče sodelovanje v pedagoškem procesu, izmenjavi študentov in osebja ter morebitnih skupnih projektih. Med izmenjavo sem predstavil predmete in vsebine, ki jih poučujem, pri čemer sem poudaril trenutne trende in izzive v upravljanju IT-projektov, podrobneje predstavil rešitve s področja Teorije omejitev (CCPM), upravljanju tveganj, komuniciranju in upravljanju deležnikov ter merjenju uspešnosti. Imel sem številne razprave, ki so bile zelo koristne.

Izmenjava je zame predstavljala dragoceno izkušnjo, ki mi je omogočila pridobitev novih vpogledov v pedagoške prakse in izobraževalno okolje ter krepitev odnosov med FINI Novo mesto in Univerzo v Pafosu. Ob zaključku izmenjave smo izrazili željo in upanje po nadaljnjem sodelovanju v prihodnje.

Za zaključek bi se rad zahvalil vsem, ki so prispevali k uspešni izmenjavi, še posebej ERASMUS+ pisarni na FINI Novo mesto in kolegom na Univerzi v Pafosu.

S prijaznimi pozdravi, dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Mednarodna izmenjava za namen usposabljanja na področju komunikacije, Romunija

17. 6. – 21. 6. 2024

V okviru programa Erasmus+ sem se udeležila petdnevnega izobraževanja na temo nenasilne  komunikacije, kajti komunikacija je tisto orodje, katerega vsakodnevno uporabljam pri svojem delu s študenti in osebjem. Cilj nenasilne komunikacije je ustvariti kulturo spoštovanja, empatije in učinkovite komunikacije v akademskem okolju. Ključni cilji vključujejo spodbujanje empatije, izboljšanje komunikacijskih veščin, vzpostavljanje pozitivnih odnosov, zmanjšanje nesporazumov in napačne komunikacije. Izboljšanje sposobnosti poštenega in jasnega izražanja ob hkratnem spoštovanju in priznavanju perspektive drugih, prispeva k ustvarjanju varnega in prijetnega delovnega okolja. Zahvaljujem se fakulteti za odobritev mobilnosti ter podjetju Dare 2 Succeed SRL za strokovno izvedbo delavnice.

Janja Šašek, referentka za študentske zadeve in Erasmus+ koordinatorica

Mednarodna izmenjava za namen študija na Škoda AUTO University, Mlada Boleslav, Češka

22. 5. – 6. 6. 2024

Med izmenjavo sva pridobila splošno znanje o menedžmentu in razvoju podjetja. Program je bil zelo osredotočen na trajnostne prakse in strateško upravljanje, kar nama je omogočilo poglobljeno razumevanje teh področij. Spoznala sva življenje na drugem območju in v drugačni državi. Kulturne razlike so bile zanimive in bogatile najine vsakdanje izkušnje. Izmenjava je bila zelo poučna in zanimiva tako s socialnega kot izobraževalnega vidika. Pridobila sva nova znanja, izkušnje in prijatelje, kar bo imelo trajen vpliv na življenje in kariero. Priporočala bi jo tudi ostalim študentom.

Študenta na visokošolskem strokovnem študijskem programu

Mednarodna izmenjava za namen poučevanja na Universade do Coimbra, Portugalska

4. 12. – 7. 12. 2023

Gostujoča institucija: Oddelek za informatiko (DEI) | Center za informatiko in sisteme (CISUC), Fakulteta za znanosti in tehnologijo, Univerza v Coimbri, Portugalska

Med 4. in 7. decembrom 2023 sem na Univerzi v Coimbri izvedel STT na temo “Upravljanje IT-projektov: strategije in orodja za doseganje poslovnih ciljev”. STT je zajemal vrsto tem, vključno s načrtovanjem projektov, upravljanjem tveganj, komuniciranjem in upravljanjem deležnikov ter merjenjem uspešnosti. Prav tako sem se imel veliko diskusij s študenti in predavatelji o trenutnih trendih in izzivih v upravljanju IT-projektov.

Za mene je bil izmenjava dragocena izkušnja, ki mi je omogočila, da sem pridobil nove vpoglede v pedagoške prakse in izobraževalno okolje ter okrepili odnose med FINI Novo mesto in Univerzo v Coimbri.

Za konec bi se zahvalil vsem, ki so prispevali k uspešni izmenjavi, še posebej bi se zahvalil ERASMUS+ pisarni na FINI Novo mesto in kolegom na Univerzi v Coimbri.

S prijaznimi pozdravi, dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Mednarodna izmenjava za namen študija na Škoda AUTO University, Mlada Boleslav, Češka

11. 9. – 15. 9. 2023

V septembru se je študent visokošolskega strokovnega študijskega programa Jakob Vaupotič v sklopu mobilnosti za namen študija udeležil kombiniranega intenzivnega programa (KIP) z naslovom Strateško upravljanje inovacij, ki so ga organizirali v Škoda Auto University na Češkem. Program je bil sestavljen iz dveh virtualnih srečanj, uvodnega in zaključnega, ter petdnevne fizične mobilnosti. Vsebina programa je bila osredotočena na razvoj sistemskega razmišljanja, podjetništva, trajnosti ter inovativnih veščin in kompetenc, ki so v današnjem hitro razvijajočem se svetu še kako pomembne. Precejšen del programa so namenili umetni inteligenci, njenim prednostim, izzivom in potencialu, pa tudi etičnim pomislekom, povezanim z njeno implementacijo. Pri petdnevnem gostovanju na Češkem so poleg predavanj za udeležence organizirali tudi voden ogled fakultete, tovarne Škoda Auto, v kateri so videli proizvodnjo baterij za električna vozila, proizvodnjo vozil Scala, Eniaq ter Fabia in električno tovorno vozilo ter Škoda Auto muzej.

Študent na visokošolskem strokovnem študijskem programu

Mednarodna izmenjava za namen poučevanja na Hellenic Mediterranean University, Kreta, Grčija

16. 6. – 23. 6. 2023

ERASMUS+ mobilnosti na HMU (Helenska sredozemska univerza)  je bila razdeljena na dva dela in sicer na predavanja s področja projektnega vodenja in razprave o prihodnjem sodelovanju med HMU in FINI. Pogledali smo obstoječe sodelovanje, ki smo jih vzpostavili v preteklih letih in podali usmeritve za študijsko leto 2023/24. Strinjali smo se, da nadaljujemo sodelovanje na področju izobraževanja projektnega vodenja in v jeseni pogledamo možnost razširitve na ATHENA University. V sklopu mobilnosti smo si še na koncu ogledali pod vodenjem dr. Gareth Owens znano staro mestno jedro glavnega mesta Heraklion in antično mesto Knossos.

Zahvaljujem se dekanij mag. Iris Fink Grubačević in ga. Andreji Lavrin za pomoč pri izvedbi mobilnosti. Na strani gostitelja pa se najlepše zahvaljujem dr. Konstantinos Petridis, dr. Gareth Owens in dr. Nikolaos S. Petrakis za vso gostoljubnost in podporo pred ter med mojo mobilnostjo.

S prijaznimi pozdravi, doc. dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Mednarodna izmenjava za namen izobraževanja na področju krožnega gospodarstva na Univerzi NORD v mestu Bodø na Norveškem

6. 3. – 10. 3. 2023

V okviru programa Erasmus+ sem se udeležil petdnevnega izobraževanja na področju krožnega gospodarstva na Univerzi NORD v mestu Bodø na Norveškem. Seznanil sem se z uvajanjem konceptov krožnega gospodarstva v lokalnih in regionalnih snovnih zankah. Izmenjali smo dosedanje dobre prakse in spoznanja pri spodbujanju in razvoju snovnih zank na Norveškem. Posebej zanimiv je bil primer zelo uspešnega mednarodnega projekta Norif, ki vzpostavlja krožno zanko, ki omogoča, da se iz odpadnih ribiških mrež izdelujejo vrhunska športna oblačila. Na obalah Norveške, ki je ena od ribiških velesil, zbirajo rabljene ribiške mreže, jih prepeljejo v sortiranje in čiščenje v Litvo, od tam pa jih dostavljajo v podjetje Aquafil v Ljubljani, kjer iz odpadnih ribiških mrež izdelujejo prejo za vrhunska športna oblačila. Ob poglobljenih razpravah in delavnicah smo izmenjali izkušnje ter zasnovali ideje za nove skupne razvojno raziskovalne projekte. Zahvaljujem se Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto in Univerzi NORD za odobritev mobilnosti.

doc. dr. Tomaž Savšek, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Mednarodna izmenjava za namen usposabljanja na Fakulteti za strojništvo v Zagrebu

23. 2. – 24. 2. 2023

V okviru Erasmus+ projekta je vodstvo fakultete obiskalo Fakulteto za strojarstvo i brodogradnjo v Zagrebu na Hrvaškem. Namen obiska je bilo vzpostaviti sodelovanje s fakulteto tako preko programa Erasmus+ kot sodelovanje na raziskovalnem področju. Obisk je bil sestavljen iz dveh delov. Prvi dan je sledil sestanek z vodstvom fakultete, predstavitev fakultete in ogled fakultete. Naslednji dan je bil namenjen ogledu in predstavitvi laboratorija za procesna merjenja, laboratorija za eksperimentalno mehaniko in laboratorija za robotiko CRTA.

Mednarodna izmenjava za namen izobraževanja na področju računalniško podprtega inženiringa v podjetju CFD Support v Pragi

17. 11. – 18. 11. 2022

V okviru programa Erasmus+ sem se udeležil dvodnevnega izobraževanja na področju računalniško podprtega inženiringa v podjetju CFD Support v Pragi. Računalniško podprt inženiring in virtualno prototipiranje sta zelo pomembna dela digitalne transformacije in s tem tudi med prednostnimi prioritetami EU. Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto želi postati ena izmed vodilnih inštitucij na tem področju, tako z implementacijo teh vsebin v študijski in raziskovalni proces, kakor tudi pri transferju tega znanja tekom projekta SRC-EDIH. Fakulteta je pred kratkim pridobila licenco programske oprema TCAE, ki se že uporablja v študijskem procesu. Pred nekaj dnevi je razvijalec programske opreme, podjetje CFD Support iz Prage, izdal novo verzijo programske opreme in ponudil dvodnevno izobraževanje, ki sem ga z veseljem izkoristil. Zahvaljujem se fakulteti za odobritev mobilnosti ter podjetju CFD Support, še posebej gospodu direktorju dr. Lubošu Pirklu, za gostoljubnost in izvedbo izobraževanja.

prof. dr. Simon Muhič, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Mednarodna izmenjava za namen poučevanja na Hellenic Mediterranean University, Kreta, Grčija

23. 9. – 29. 9. 2022

Mobilnost s poučevanjem je sovpadala z ERASMUS+ tednom, s poudarkom na mehkih veščinah in novejših pristopih poučevanja. Mehke veščine se vidijo kot eden ključnih stvari, ki se potrebujejo v prihodnosti na delovnih mestih in se pojavlja potreba, da se študentje poleg vsebinskih stvari naučijo tudi le-te. Tematike, ki se jih študentje učijo, zajemajo komunikacijo med sošolci in izven razreda, delo v ekipah / projektih, reševanje konfliktov, večnacionalno sodelovanje, jezikovne in kulturne omejitve, ipd. Med novejšimi pristopi izobraževanja je bil izpostavljen SCRUM za izobraževanje, oz eduSCRUM. S pomočjo le-tega se celotni kurikulum predmeta podaja na inovativen način, z delom v manjših skupinah, pod mentorstvom predavateljev – klasičnega ex-katedra pristopa ni, študentje pod mentorstvom sami predelajo snov in ga na koncu preizkusijo z končnim izdelkom ali izpitom. V sklopu te tematike je potekal tudi istočasno prvi dogodek Agile in Education EU, pod okriljem Agile in Education USA, ki je pokazal osnovo idejo takšnega poučevanja in nekatere primere dobrih praks. Drugi pristop, ki gredo v podobno smer je t.i. Project Based Learning in/ali Multidisciplinarni predmeti, kjer gre za podajanje nekaj vsebine v klasičnem načinu, da se pridobijo osnove. Vse nadaljnjo delo pa v obliki projektnega dela, običajno se vsebine dveh predmetov združita – npr tehnična vsebina + dizajn. Uresničevanje ciljev projekta / predmeta se razdelijo na segmente (trajajo en ali dva tedna) in se po vsaki interakciji tudi preverjajo vsebinsko kakor tudi kako dobro je ekipa med seboj delovala in kakšne izboljšave na teh področjih je potrebno izpeljati (mehke veščine). Metodologija, ki je bila tukaj uporabljena je SCRUM.

Prav tako smo se dogovorili, da nadaljujemo sodelovanje na področju poučevanja, predvsem na nadaljnjem sodelovanju pod okriljem ERASMUS+ in izvajanju predavanj za gostujoče študente.

Zahvaljujem se dekanij mag. Iris Fink Grubačević, ga. Ines Lipuš in ga. Janja Šašek, ki so mi omogočili tako logistično kakor tudi finančno podporo pri izvedbi ERASMUS-a na HMU, kateri mi bo ostal za vedno v lepem spominu. Na strani gostitelja pa se najlepše zahvaljujem dr. Konstantinos Petridis, dr. Gareth Owens in dr. Nikolaos S. Petrakis za vso gostoljubnost in podporo pred ter med mojo mobilnostjo.

doc. dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Mednarodna izmenjava za namen poučevanja na Hellenic Mediterranean University, Kreta, Grčija

30. 6. – 6. 7. 2022

Priprava in izvajanje ERASMUS+ mobilnosti na HMU (Helenska sredozemska univerza / Oddelek za elektroniko) je bil osredotočen na dokončanje pedagoškega sodelovanja med FINI in HMU na področju projektnega vodenja.

Mobilnost je bila razdeljena na dva dela in sicer na predavanja in razprave o prihodnjem sodelovanju med HMU in FINI. Temelje skupnega sodelovanja smo vzpostavili v preteklih letih, sedaj pa smo analizirali dosedanje sodelovanje in definirali smernice za šolsko leto 2022/23, predvsem na nadaljnjem sodelovanju pod okriljem ERASMUS+ in izvajanju predavanj za gostujoče študente.  V sklopu mobilnosti smo si še na koncu ogledali pod vodenjem dr. Gareth Owens znano staro mesto Knossos.

Zahvaljujem se dekanij mag. Iris Fink Grubačević in ga. Ines Lipuš, ki sta mi omogočili tako logistično kakor tudi finančno podporo pri izvedbi ERASMUS-a na HMU, kateri mi bo ostal za vedno v lepem spominu. Na strani gostitelja pa se najlepše zahvaljujem dr. Konstantinos Petridis, dr. Gareth Owens in dr. Nikolaos S. Petrakis za vso gostoljubnost in podporo pred ter med mojo mobilnostjo.

doc. dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Vtisi študenta iz Španije na študiju na FINI Novo mesto

Alejandro Yáñez Cagiao , University of Coruna, Španija

2. semester v študijskem letu 2021/2022

I am very glad that I chose FINI as my first Erasmus experience. I am so happy here and satisfied with all the teachers and I will recommend FINI to all my classmates to visit Slovenia and FINI.

Vtisi študenta iz Turčije na študiju na FINI Novo mesto

Mertcan Terzioglu, Eskisehir Technical University, Turčija

1. semester v študijskem letu 2021/2022

It was really nice to study at your school.  All teachers are well equipped and helpful.  Thank you very much to each and every one of you.  I hope we meet again in the future.

Mednarodna izmenjava za namen poučevanja na Universidad de La Laguna, Tenerife, Španija

29. 11. – 3. 12. 2021

V okviru projekta ERASMUS+ sem se, vezano na mednarodno izmenjavo osebja, odzval na povabilo partnerske inštitucije Universidad de La Laguna, Španija. Ob prihodu so me prijazno sprejeli, razkazali celoten kampus in prostore ter učilnice. Uredili smo tudi formalnosti vezane na ERASMUS+ mobilnost osebja. Sledile so priprave na predavanja. V uvodu sem podal nekaj osnovnih informacij o Sloveniji in FINI NM, nato pa nadaljeval s predvideno učno vsebino. V sklop predavanj je bilo vključenih večje število simulacij in iger, ki so dodatno pripomogle k sproščenemu vzdušju v predavalnici in medsebojnemu sodelovanju med mano in študenti, kakor tudi razumevanju procesa in vloge ter vlogo projektne ekipe za uspešno izvedbo projekta. Za potrebe izvedbe projekta so študentje spoznali razliko med tradicionalnimi pristopi vodenja projektov in agilnimi pristopi (Scrum) ter na katerih področjih jih je smiselno uporabit. Med samimi predavanji sem uporabil interaktivno tablo izvedeno z spletnim orodjem Mural, ki omogoča interaktivno delo med predavateljem in študenti, tudi v primeru študija na daljavo. Poslovili smo se z željo in upanjem po obojestranskem sodelovanju, kakor tudi, da bi se naše dobro sodelovanje nadaljevalo tudi v prihodnosti.

doc. dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Vtisi študentke iz Portugalske na študij na FINI Novo mesto

Ines Antonieta Duarte Suarez, Univerza Coimbra, Portugalska

2. semester v študijskem letu 2020/2021

Even with the pandemic situation, I had the greatest time in Slovenia. In FINI I felt that my education was a priority, having individual classes and full disponibility for my needs. FINI allowed me to have the best balance between a great education and free time giving me the opportunity to enjoy the most as a Erasmus student can ask for.

Mednarodna izmenjava za namen poučevanja na Hellenic Mediterranean University, Kreta, Grčija

24. 6. – 2. 7. 2021

Priprava in izvajanje ERASMUS+ mobilnosti na HMU (Helenska sredozemska univerza / Oddelek za elektroniko) je bila zaradi pandemije Covid-19 in ustreznih s tem povezanih zdravstvenih ukrepov prilagojena.

Mobilnost je bila razdeljena na dva dela in sicer na predavanja in razprave o prihodnjem sodelovanju med HMU in FINI ter FINI in virtualno univerzo ATHENA. Temelje skupnega sodelovanja smo vzpostavili v spomladanskem obdobju, sedaj pa smo nadaljevali z definiranjem konkretnejših aktivnosti skozi poletno obdobje, vključno z uskladitvijo terminskega plana ureditve formalnosti vezanih na sodelovanje s HMU in ATHENA. 

Zahvaljujem se dekanij mag. Iris Fink Grubačević in ga. Ines Lipuš, ki sta mi omogočili tako logistično kakor tudi finančno podporo pri izvedbi ERASMUS-a na HMU, kateri mi bo ostal za vedno v lepem spominu. Na strani gostitelja pa se najlepše zahvaljujem dr. Konstantinos Petridis, dr. Gareth Owens in dr. Nikolaos S. Petrakis za vso gostoljubnost in podporo pred ter med mojo mobilnostjo.

doc. dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Mednarodna izmenjava v okviru programa mobilnosti na Dunaujváros Univerzi, Madžarska

V mesecu aprilu sem se v okviru programa Erasmus+ udeležil obiska Univerze v mestu Dunaujváros. Na Dunaujváros Univerzi so me zelo prijazno sprejeli. Na predavanjih sem se srečal s podiplomskimi študenti, ki so v Dunaujváros prišli študirati iz tujine. Med obiskom sem spoznal kolege iz Uralske Federalne Univerze (URFU) v mestu Ekaterinburg (Rusija), ki so istočasno z mano načrtovali svoj obisk na Dunaujváros Univerzi v okviru programa Erasmus+. Na sestanku sem jim podal informacije o naši fakulteti FINI ter jim predstavil področja mojega dela in informacije o projektih, ki jih naša Fakulteta izvaja v sodelovanju z industrijo. Obiskal sem tudi predavanja s področja materialov in tehnologij, ki jih je izvedel doc. dr. Aleksander Zhilin (URFU). Direktor Inštituta za inženiring dr. Miklós Horváth nas je lepo sprejel v prostorih njihovega inštituta in omogočil ogled laboratorijev, ki so opremljeni na zelo visokem tehničnem nivoju. Na sestanku z dr. Horvátom smo se dogovorili o sodelovanju pri izmenjavi podiplomskih študentov in izvajanju raziskovalnih projektov. Kot rezultat tega razgovora, smo s strani Mednarodnega oddelka njihove univerze dobili povabilo za izmenjavo študentov Dunaujváros Univerzi in FINI v poletnih mesecih v okviru praktičnega usposabljanja. Vsi zainteresirani študenti FINI vabljeni.

doc. dr. Anatolij Nikonov, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto.

Erasmus izmenjava v Splitu

Udeležba na projektu ERASMUS+, katere namen je mednarodna mobilnost osebja, je za učitelja izziv. Možnost spoznavanja drugih praks, novih potencialnih sodelavcev na področju raziskovanja in pedagoškega dela ter študentov in njihovega načina razmišljanja, je dragocena strokovna in medkulturna izkušnja. Navdušila me je možnost, da lahko sodelujem s Fakulteto za pomorske študije v Splitu, kjer so me zelo prijazno sprejeli. Druženje s študenti je bilo zame poseben izziv, saj je minilo že kar nekaj let od aktivnejšega govorjenja (srbo)hrvaščine. Študentom sem podal nekaj osnovnih informacij o Sloveniji in naši ustanovi FINI ter predstavil svoja področja dela in raziskovalnih področij, strnjenih v predavanje.

Na koncu dvodnevnega obiska so mi omogočili ogled fakultete, njihovih laboratorijev in prostorov ter uredili še nekaj formalnosti vezanih na ERASMUS+ mobilnost osebja. Poslovili smo se v obojestranski želji in upanju, da bi se naše dobro sodelovanje nadaljevalo tudi v prihodnosti.

Vračam se z zelo pozitivnimi vtisi in dragocenimi izkušnjami ter spoznanji, tako s stališča izpopolnjevanja tujega jezika, pozitivnega odziva s strani študentov in njihovega sodelovanja, kakor tudi z vidika navezovanja stikov s kolegi, ki so vajeni dela v raziskovalnih akademskih institucijah.

Ne nazadnje bi se želel zahvaliti dekanji mag. Veri Smodej in dr. Annmarie Gorenc Zoran s strani naše fakultete, da mi je bila omogočena tako logistična kakor tudi finančna podpora pri izvedbi ERASMUS-a na Fakulteti za pomorske študije v Splitu. Dragocena izkušnja mi bo za vedno ostala v lepem spominu. Na Fakulteti za pomorske študije v Splitu pa bi se želel še posebno zahvaliti dr. Gorani Jelić Mrčelić, ki mi je nudila vso (tehnično in logistično) pomoč pred in med izvajanjem mobilnosti. Brez njene pomoči izvedba ne bi bila mogoča.

doc. dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Vtisi visokošolskega učitelja FINI Novo mesto na Dunaujváros Univerzi, Madžarska

V mesecu oktobru sem se v okviru programa Erasmus+ udeležil mobilnosti na Univerzi v mestu Dunaujváros. Zanimivo, da je bilo industrijsko mesto Dunaujváros zgrajeno po drugi svetovni vojni, med industrializacijo države pod vodstvom socialistične vlade. Na začetku je njegovo ime bilo Sztálinváros “Stalin mesto”, podobno kot Stalingrad v ZSSR. Univerza pa je na pobudo vlade nastala leta 1953. Ne glede na to, da je Univerza relativno mlada, imajo zelo dobre tradicije in poučujejo dodiplomske in podiplomske študente na visokem strokovnem nivoju. Kolegi iz mednarodnega oddelka so me zelo prijazno sprejeli. Obiskal sem dogodek, “Teden znanosti”, ki ga na Univerzi organizirajo vsako leto. Med obiskom sem se udeležil plenarnega zasedanja Educational Development, na katerem je bil predstavljen projekt HASIT, ki se je na Univerzi Dunaujváros začel izvajati nekaj let nazaj in je zdaj postal nacionalni projekt, kateremu so se priključile druge univerze na Madžarskem. Projekt je namenjen izboljšanju študijskega procesa in povečanju prehodnosti študentov. Nato sem imel predavanje za študente na tematiko Mechanical and Harmonic Oscillations in sem bil zelo navdušen nad njihovim strokovnih znanjem. V času mobilnosti sem se pogovoril z direktorico Inštituta za pedagoško usposabljanje dr. Scillo Marianno Szabo o možnostih sodelovanja na področju izboljšav študijskega procesa v obeh inštitucijah. Nato pa sem se udeležil predavanj s področja materialov in strojništva. Direktor Inštituta za inženiring dr. Miklós Horváth me je lepo sprejel v prostorih inštituta in omogočil ogled laboratorijev, ki so opremljeni na zelo visokem tehničnem nivoju. Inštitut izvaja projekte v sodelovanju z lokalno industrijo in tudi z Evropskimi partnerji. Na sestanku z dr. Horvátom sem se dogovorili o sodelovanju pri izmenjavi podiplomskih študentov in izvajanju raziskovalnih projektov. Spoznal sem tudi tuje znanstveniki iz Rusije (Ural Federal University) in Azerbajdžana (University of Baku in Azerbijan State Agricultural University), s katerimi smo ustanovili kontakte in se dogovorili o sodelovanju na različnih področjih. Posebej se zahvaljujem kolegom iz Dunaujváros Univerze na oddelku za mednarodne odnose, in sicer Ms. Katalin Gyöngyössy, Mr.Vágó József, Ms. Edini Szilárdi in Mr. Szabolcs Tiger za pomoč in topel sprejem.

doc. dr. Anatolij Nikonov, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Mednarodna izmenjava na povabilo partnerske univerze Keele University, Anglija

V okviru projekta Erasmus sem se vezano na mednarodno izmenjavo osebja odzval na povabilo partnerske univerze Keele University, Anglija.

Ugotovil sem, da je najugodnejša možnost prihoda na univerzo kombinacija avto – letalo – avto, torej z avtom do Benetk, nato z letalom iz Benetk do Londona, od tu naprej do Keele Universitiy pa z osebnim avtomobilom, ki sem ga najel preko spletne strani http://www.billiger-mietwagen.de. Pot od letališča London Stansted >>po napačni strani ceste Na Keele University so me zelo prijazno sprejeli. Najprej sem se srečal s podiplomskimi študenti, kjer sem jim za uvod predstavil Slovenijo, jim podal informacije o naši fakulteti FINI ter jim predstavil področja mojega dela in raziskovalnih področij, strnjenih v predavanje. Predavanje smo nadaljevali s predstavitvami raziskovalnih področij podiplomskih študentov in identificirali možna področja, na katerih bi lahko prišlo do sodelovanja med Keele University in FINI. Za zaključek obiska smo uredili formalnosti povezane z ERASMUS+- om mobilnost osebja. Poslovili smo se z obojestransko željo in upanjem, da bi se naše dobro sodelovanje nadaljevalo tudi v prihodnosti. Vračam se z zelo pozitivnimi in dragocenimi izkušnjami ter spoznanji tako s stališča izpopolnjevanja tujega jezika, kakor tudi s pridobljenimi novimi znanji. Seveda je sodelovanje zelo pomembno tudi z vidika spoznavanja strokovnih kolegov in posledično izmenjava znanj in izkušenj z njimi. Kljub temu, da nam sodobne tehnologije omogočajo komuniciranje od kjer koli in kadar koli, pa pomenijo osebni kontakti s kolegi in mednarodnimi študenti na tujih izobraževalnih ustanovah nekaj posebnega. Seveda je zelo pomembno, da te stike vzdržujemo in ohranjamo. Zahvaljujem se dekanji mag. Veri Smodej in dr. Annmarie Gorenc Zoran, da sta mi omogočili in odobrili tako logistično, kakor tudi finančno podporo pri izvedbi projekta ERASMUS+ na Keele University. Izkušnja mi bo ostala za vedno v lepem spominu. S strani Keele University pa sem posebno zahvalo dolžan dr. Julius-u Kaplunov, dr. Vladyslav-u Danishevskyy in ga. Lisi Stoker, ki so mi nudili tehnično in logistično pomoč pred in med izvajanjem mobilnosti, brez njihove pomoči izvedba ne bi bila mogoča.

doc. dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Izvajanje projektov s svetlobno hitrostjo

V okviru projekta Erasmus sem se odzval na povabilo partnerske univerze Universidad da Coruña (Španija), Higher Polytechnic University College, Ferrol, glede izmenjave visokošolskih učiteljev. Zaradi potrebne uskladitve s službenimi obveznostmi smo se skupaj z vodstvom FINI odločili za krajši, trodnevni obisk, na temo predavanja s področja projektnega vodenja – imenovali smo ga »Izvajanje projektov s svetlobno hitrostjo«. Povezave iz Slovenije v La Coruña oz Ferrol niso najboljše, zato sem kot izhodišče vzel Benetke. Od tu naprej pa z letalom prek Madrida v La Coruña. Ferrol je oddaljen okoli 50 km od letališča, z dobrimi povezavami javnega prometa čez dan. Paziti je le potrebno, da je središče javnega prometa mesto La Coruña in je potrebno najprej iti v mesto od tu naprej pa na želeno destinacijo. Pod črto, celotna pot od doma do hotela je trajala skoraj 20h. Ob prihodu na Higher Polytechnic University College so me prijazno sprejeli, pokazali so mi prostore, s poudarkom na laboratorijih povezanih z raziskavo in testiranjem materialov. Nato smo uredili še nekaj formalnosti vezanih na ERASMUS mobilnost osebja. Sledile so priprave na popoldanska predavanja, podiplomskim študentom. Na začetku sem podal nekaj osnovnih informacij o Sloveniji in FINI, nato pa nadaljeval s predvideno vsebino. V sklop predavanj je bilo vključenih večje število simulacij in iger, ki so dodatno pripomogle k sproščenemu ozračju v predavalnici in medsebojnemu sodelovanju med mano in študenti, kakor tudi razumevanju problematike tradicionalnih pristopov vodenja projektov in možni pristopi kako bolje izvajati projekte. Poslovili smo se v obojestranski želji in upanju, da bi se naše dobro sodelovanje nadaljevalo tudi v prihodnosti. Za konec bi se zahvalil dekanji mag. Veri Smodej in dr. Annmarie Gorenc Zoran, ki so mi omogočili tako logistično kot finančno podporo pri izvedbi ERASMUS-a na Higher Polytechnic University College, Ferrol, katera mi bo ostala za vedno v dobrem spominu. S strani Higher Polytechnic University College pa bi se še posebno zahvali profesorju Vicente Díaz Diaz Casas, ki mi je nudil vso (tehnično in logistično) pomoč pred in med izvajanjem predavanj in brez njegove pomoči izvedba ne bi bila mogoča.

doc. dr. Tomaž Aljaž, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Vtisi visokošolskega učitelja FINI Novo mesto na Univerzi Da Coruña v Španiji

V mesecu februarju sem se v okviru programa Erasmus+ udeležil delovnega obiska Polytechnic University College, španske Univerze La Coruna. Na omenjeni inštituciji sem v sklopu predmeta (Recikliranje in okolje – Reciclaxe e Medio Ambiente) izvajal za študente zelo zanimiva predavanja s področja onesnaževanja okolja in rešitev za zmanjšanje onesnaževanja. Fakulteta za industrijski inženiring ima vspostavljeno dobro sodelovanje s Polytechnic University College, kar našim študentom omogoča izmenjavo med fakultetami. Obisk Polytechnic University College bi priporočal vsem študentom, ki jih zanima poglobljeno znanje s področja elektrotehnike in elektronike, informacijsko komunikacijskih tehnologij, ter računalniško vodenega inženiringa, saj imajo na fakulteti zelo dobro opremljene laboratorije, kjer študentje opravljajo vaje.

Dr. Damjan Balabanič, visokošolski učitelj na Fakulteti za industrijski inženiring Novo mesto

Utrinki študenta FINI Novo mesto na študentski izmenjavi v Španiji

Erasmus izmenjavo toplo priporočam vsem študentom. Mislim, da se prav vsaka Erasmus izkušnja vtisne v nepozaben spomin in prav tako menijo vsi študenti, ki so že zaključili svojo izmenjavo. Sam opravljam izmenjavo v Španiji in moji prvi vtisi so odlični. Potovanja, druženja, spoznavanja, skupna kosila in zabave z ostalimi Erasmus študenti iz celega sveta. Poleg tega pa seveda tudi predavanja in učenje, vendar so profesorji razumljivi in prijazni. Navsezadnje menim, da je Erasmus izkušnja ena velika učna ura. Samo potovanje, zagotoviti si prenočišče, se vključiti v novo družbo in kulturo, vse to ti odpre oči in prispeva veliko izkušenj za samostojno življenje.

Luka Dijak, 2014/2015
študent Fakultete za industrijski inženiring Novo mesto

Diplomanti FINI predstavljajo razvojni potencial družbe.

Graduates of FINI are society's developmental potential.